Matky s deťmi si zaslúžia nižšie dane

28. aug 2023

Najlepší spôsob, ako niekomu zvýšiť príjem, je znížiť mu dane. Teda zobrať mu menej z toho, čo zarobil, čo vyprodukoval. Nechať mu viac z jeho peňazí

Píše Richard Vašečka

Preto som veľmi spokojný, že z príspevku až 200€, ktoré môžu dostať rodičia na svoje dieťa vďaka našej vláde, až 140€ môže tvoriť daňový bonus pracujúcich rodičov. Je to jedna z vecí, na ktorú som najviac hrdý zo svojho pôsobenia v politike.

Ak hovoríme o podpore rodín s deťmi, okrem detí sú to v prvom rade matky, ktoré treba podporiť. Už vo štvrtom mesiaci tehotenstva môžu poberať tehotenský príspevok vo výške až 370€. A pri narodení prvých štyroch detí získajú zvýšený príspevok vyše 800€. My, ktorí sme mali deti za Dzurindu či za Fica, sme o takom niečom mohli len snívať.

Na matky však nesmieme zabudnúť ani potom, keď po skončení materskej či rodičovského príspevku nastúpenia do práce. Čas, ktorý venovali svojim deťom v prvých rokoch ich života – a ktoré sú pre vývoj dieťaťa kľúčové – sú totiž z hľadiska ich pracovnej kariéry väčšinou stratou. Muži, ale aj ženy, ktoré sa nestali matkami, ich totiž predbiehajú v kariérnom raste, v odpracovaných rokoch a často aj v uprednostňovaní zo strany zamestnávateľa.

Hovorí sa, že ženy majú nižšie platy ako muži. To nie je celkom presné. Pravda je taká, že najmä matky, ktoré zostali doma so svojimi deťmi, majú nižšie platy ako muži. Ale aj nižšie ako ženy, ktoré deti nemali, alebo s nimi strávili doma len minimálny čas.

Ak je nespravodlivosťou voči ženám, ak majú nižší plat oproti mužom, potom je do neba volajúca nespravodlivosť a veľká nerozumnosť spoločnosti, keď znevýhodňujeme ženy-matky, ktoré sa venujú svojim deťom. Za svoju lásku a obetu sa im odmeňujeme nevýhodným postavením v pracovnom procese.

Spravodlivým a veľmi účinným spôsobom ako túto nerovnosť vyriešiť, je znížiť pracujúcim matkám daňové zaťaženie. Napríklad tak, že ženám, ktoré nastúpili do práce, a majú deti vo veku do 15 rokov, výrazne znížime alebo úplne odpustíme dane po určitú hranicu príjmu; povedzme do výšky 2000€ hrubého príjmu. To môžeme znamenať až stovky eur pre pracujúce matky s deťmi mesačne naviac.

Samozrejme, pri presadení takéhoto opatrenia je dôležité myslieť na rozpočet a zodpovedne pristúpiť k spôsobu, z čoho by bolo toto opatrenie financované. Kto nechce, hľadá dôvody (prečo sa to nedá); kto chce, hľadá spôsoby (ako sa to dá). My chceme a tak hľadáme spôsoby. Spôsoby, ako presadzovať dobré veci a odmeniť mamy, ktoré si to zaslúžia.

S touto myšlienkou prišiel ako prvý Igor Matovič a takýto návrh aj predložil do parlamentu. Ako sa k tomu postavili poslanci jednotlivých strán? Tu nájdete hlasovanie.

Za hlasovali poslanci OĽANO, Kresťanskej únie, Za ľudí, Sme rodina a zopár nezaradených poslancov. Poslanci Hlasu, SaS či PS zákon nepodporili alebo hlasovali priamo proti. Podotýkam, že išlo len o prvé čítanie, teda o rozhodnutie, či sa máme takouto myšlienkou vôbec zaoberať. Konkrétne nastavenie by sa riešilo v druhom a v treťom čítaní. Ale ani tak ho väčšina nepodporila.

Slováci pritom zníženie daní pracujúcim matkám podľa najnovšieho prieskumu podporujú. “Výnimkou je len hnutie Progresívne Slovensko (54 percent proti). V prípade SaS je 48 percent za a 48 percent proti.”

Podpora rodín s deťmi a vznik prorodinnej vlády je pre Kresťanskú úniu prioritou. Aj preto si nevieme predstaviť byť súčasťou vlády HLAS – PS – SAS.

O mnohom z toho, čo sme počas tohto volebného obdobia dokázali, politici 30 rokov len teoretizovali a v skutočnosti neverili, že sa to môže podariť. My sme dokázali, že sa to dá. Na Slovensku za našej vlády prebehla doslova prorodinná revolúcia. My sa s tým však nechcem uspokojiť, ale chceme v podpore rodín s deťmi pokračovať. Napríklad tým, že pracujúcim matkám s deťmi výrazne zvýšime príjem tak, že im odpustíme dane.

Spojme sa!

    [feed_them_social cpt_id=3281]

    Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

    Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
    ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov