Podporme mamičky

11. sep 2020

Na septembrovej schôdzi NR SR sa bude hlasovať o veľmi dôležitom návrhu zákona o pomoci tehotným ženám z dieľne OĽANO/KÚ (tlač 154).

Pomoc rodine a mamičkám, ktoré pod srdcom nosia svoje dieťa, patrí medzi základné povinnosti každej civilizovanej spoločnosti. Takýto záväzok je zakotvený ako v Ústave SR, tak v záväzných medzinárodných ľudskoprávnych dokumentoch. 

Predkladaná novela zákona ide v tejto línii a poskytuje tehotným ženám vyššiu ekonomickú podporu, lepšiu zdravotnú starostlivosť a viac náležitých informácii o možnostiach pomoci.

Cieľom týchto opatrení je pomôcť mamičkám, najmä tým, ktoré sa ocitnú v ťažkej životnej situácii.

Feministické organizácie by sa mali predbiehať v tom ako informácie o možnostiach pomoci ešte vylepšiť, ako rozšíriť pomocnú sieť pre mamičky, ako im ponúknuť vyššiu finančnú podporu. 

Opak je však pravdou. 

Tento návrh zákon je pod ostrou paľbou a propotratoví aktivisti z celej Európy sa mobilizujú a tlačia na to, aby zákon o pomoci ženám neprešiel. 

Potrat je vždy tragickým rozhodnutím a je našou povinnosťou poskytovať mamičkám informácie, pomoc a lepšie riešenia, aby sa mu vyhli. 

Potraty z ekonomických dôvodov sú navyše obrovským zlyhaním spoločnosti a pošliapaním ľudských práv týchto žien. 

Ženy v núdzi potrebujú pomoc a podporu, nie rýchly potrat bez informácií o pomoci, alebo aj o jeho neblahých dôsledkoch. 

Ukážme spolu, že my sme na strane žien, nie potratov. Podpíšte výzvu poslancom NR SR, aby podporili zákon o pomoci tehotným ženám. 

Mediálny lynč, ktorý nasledoval potom, čo tento návrh prešiel prvým čítaním, bol miestami až hysterický. Viacerí poslanci NR SR, ktorí návrh v prvom čítaní podporili, sa teraz zdráhajú zahlasovať za novelu aj v druhom čítaní. 

Prebieha zároveň aj zápas o pozmeňovacie návrhy, ktoré môžu novelu vylepšiť, ale aj oklieštiť. Aj od nich závisí, či zákon bude mať väčšinovú podporu alebo nie.

Pomôžte nám ukázať, že existuje dôležitá časť spoločnosti, ktorej záleží na ochrane nenarodených detí a pomoci matkám v núdzi. 

Požiadajte poslancov NR SR, aby hlasovali za návrh zákony zvyšujúci ochranu života.

Je nesmierne dôležité, aby v legislatíve nastal konečne posun a nenarodeným deťom a matkám v núdzi sa pomáhala omnoho viac zo strany štátu. Tento zákon môže byť dôležitým krokom.

Viac informácií nájdete tu:

V OĽaNO sa stále nedohodli na Záborskej návrhu, hlasovanie môže byť tesné (Postoj.sk)
https://www.postoj.sk/61448/v-olano-sa-stale-nedohodli-na-zaborskej-navrhu-hlasovanie-moze-byt-tesne

Návrh poslancov OĽANO a KÚ (NR SR)
https://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=zakony/cpt&ZakZborID=13&CisObdobia=8&ID=154

MUDr. Eva Grey: Chemický potrat nie je bezpečnejší ako chirurgický
https://blog.postoj.sk/33693/chemicky-potrat-nie-je-bezpecnejsi-ako-chirurgicky

Prolife/Falošný mediálny rámec debaty o potratoch (Postoj.sk)
https://www.postoj.sk/60982/falosny-medialny-ramec-debaty-o-potratoch

Záznam z Konferencie k zákonu na pomoc tehotným ženám v NR SR (Facebook)https://www.facebook.com/KrestanskaUniaOfficial/videos/2406689049634008/

Spojme sa!

    [feed_them_social cpt_id=3281]

    Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

    Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
    ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov