Rekordné obdobie: 100 schôdzí, 200 eur

08. sep 2023

Prišla mi pozvánka na tri schôdze Národnej rady. Na tom nie je nič neobvyklé. Veľmi nezvyčajné sú však poradové čísla týchto schôdzí: 100., 101. a 102.

Píše Richard Vašečka

V tomto 8. volebnom období Národnej rady sme prvýkrát v dejinách moderného Slovenska prekonali počet 100 schôdzí za jedno obdobie. Doterajší rekord bol 63.

Toto volebné obdobie je pritom skrátené. Pretože SaS položila aj tretiu vládu, ktorej bola súčasťou. Keď vládli v rokoch 2006 až 2010 spolu Fico, Mečiar a Slota, tak za kompletné štvorročné obdobie zvládli tých schôdzí len 53.

Nejde, samozrejme, len o čísla a o počty schôdzí. Rozhodujúce sú ich dôvody. A tie sú jednoznačné: pandémia, vojna na Ukrajine, energetická kríza, vysoká inflácia. Koalícia ich musela riešiť úplne reálne a konkrétne, veľmi často pod časovým tlakom, opozícia sa na nich snažila populisticky a niekedy až cynicky získavať politické body.

Toto volebné obdobie je bezkonkurenčne najdramatickejším za posledných 30 rokov. Bolo extrémne náročné, ale zvládli sme to. Porovnateľne s okolitými krajinami alebo aj lepšie. Naši občania platia napríklad výrazne nižšie ceny za energie ako v susednom Česku.

Neboli sme však iba hasiči. V týchto náročných podmienkach sme na Slovensku spustili doslova prorodinnú revolúciu. Podpora až 200 eur na dieťa nás radí medzi lídrov v Európe. Tehotenský príspevok až 370 eur už od štvrtého mesiaca je silný prolife krok. Rovnako ako príspevok vyše 800 eur aj pri narodení štvrtého dieťaťa.

Nezabudli sme ani na seniorov. Veľmi hrdý som na prejav úcty a vďačnosti voči našim rodičom. Tí vďaka našej vláde dostávajú pravidelný príspevok zo zaplatených daní ich detí. Nejde len o sociálne opatrenie, ale o rešpekt štátu voči otcom a matkám, ktorí vychovali deti, ktoré pracujú a platia dane na Slovensku.

Toto obdobie bolo neuveriteľne náročné. To nie sú výhovorky. To sú historické fakty. Na toto celé sa akosi zabúda pri hodnotení našej vlády. Porovnáva sa s predošlými vládami, pričom tie mali absolútne iné podmienky. To je to isté, ako keby ste hodnotili dvoch maratóncov: jeden ma voľnú trasu a ešte podporné stánky popri trase, druhý má na tvári rúško a popritom mu strieľajú do nohy.

Toto volebné obdobie bolo nepochybne rekordné. Ale viac ako 100 schôdzí Národnej rady ma teší rekordná podpora rodín až 200 eur na dieťa mesačne, na ktorú sme čakali 30 rokov.

Spojme sa!

    [feed_them_social cpt_id=3281]

    Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

    Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
    ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov