Zdravie našich detí musí byť na prvom mieste!

11. aug 2023

Žiadame ministra zdravotníctva Palkoviča o seriózne systémové riešenia pohotovostných služieb, nie situačné plátanie systému.

Po dlhých týždňoch diskusií o problémoch s personálnym zabezpečením detských pohotovostných ambulancií, rezort zdravotníctva oznámil, že riešením je skrátenie ordinačných hodín a zvýšenie poplatkov za neodôvodnené využitie ambulantných pohotovostí. Tento návrh problém nerieši, len opäť na chvíľu zametá pod koberec a čierneho Petra opäť vkladá do rúk detí a ich rodičov.

Kresťanská únia vyzýva vládu Ľudovíta Ódora, aby spolu s legislatívnou úpravou skrátenia ordinačných hodín ambulantných pohotovostných služieb a zvýšenia poplatkov predstavila systémové riešenie problému zabezpečenia poskytovania akútnej zdravotnej starostlivosti pre deti.

„Zdravie našich detí musí byť prioritou. Plátanie systému zásadne nepomôže. Ak chce minister Palkovič pre svoje zámery našu podporu v parlamente, musí predstaviť komplexné riešenie s konkrétnymi krokmi ako postavíme zdravotnú starostlivosť o naše deti opäť na nohy. Rodič chorého dieťaťa nesmie zostať nakoniec bez odbornej pomoci, odkázaný na to, čo si prečíta na internete, prípadne na dlhé čakanie na urgente v nemocnici. Vláda, ktorá sa nazýva vládou odborníkov musí mať ambíciu komplexné odborné riešenia aj prinášať,” zdôraznila Anna Záborská, predsedkyňa Kresťanskej únie a popredsedníčka zdravotníckeho výboru NR SR.

Za kroky správnym smerom by sme považovali napríklad

🔹 sprístupnenie spoplatnenej infolinky Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP), ktorá poskytuje nonstop konzultáciu s lekárom, zadarmo pre všetkých poistencov VšZP;

🔹 zabezpečenie rovnakej bezplatnej služby pre svojich klientov aj ostatnými zdravotnými poisťovňami;

🔹 predstavenie dohody so zdravotnými poisťovňami o zvýšení paušálnych úhrad za poskytovanie zdravotnej starostlivosti na ambulantných pohotovostiach a

🔹 zjednodušenie založenia novej obvodnej pediatrickej ambulancie.

„Odbornosť v štátnej službe podľa nás znamená postaviť do centra služby občana. Takýto prístup od vlády odborníkov očakávame a také riešenia radi podporíme,“ dodáva Anna Záborská.

Foto: Topky/Vlado Anjel

Spojme sa!

    [feed_them_social cpt_id=3281]

    Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

    Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
    ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov