Predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská kritizuje úradnícku vládu, ktorá dala slovenským veľvyslanectvám voľnú ruku pri podpore LGBT agendy v zahraničí. Záborská pripomína, že vláda, ktorá ani nemá dôveru parlamentu, presadzuje v zahraničí niečo, na čom neexistuje v slovenskej spoločnosti zhoda.
„Načo sú nám voľby?“ Pýta sa Anna Záborská v reakcii na skutočnosť, že slovenské veľvyslanectvo v Budapešti podporilo „mesiac hrdosti“ a teda osobitný koncept ľudských práv LGBTI ľudí.
Politička na svojom facebookovom profile konštatuje, že ide o koncept, na ktorom nie je zhoda v našej spoločnosti. V Ústave Slovenskej republiky je napríklad manželstvo definované ako zväzok muža a ženy.
Záborská preto kladie otázku, odkiaľ má naše veľvyslanectvo mandát, keď sa pridalo na progresívnu stranu.
„Ministerstvo zahraničných vecí dalo našim veľvyslanectvám voľnú ruku. Každý si môže vyvesiť dúhovú vlajku, ak sa mu zachce. V Budapešti sa asi zachcelo. Čo je toto za ministerstvo? Čo je toto za vládu? Riadi ešte niečo? Alebo si každý úradník môže robiť, čo chce?“ Píše Záborská.
Pripomína, že Slovensko je krátko pred voľbami a vláda, ktorá má krajinu priviesť k voľbám nemá dôveru parlamentu: „Nič viac, ak je to teda úradnícka vláda. Alebo už voľby ani nepotrebujeme a vládnuť nám budú úradníci a ‚odborníci‘?“
Slovenský veľvyslanec v Budapešti Pavol Hamžík v piatok na sociálnej sieti zverejnil podporné vyhlásenie veľvyslanectiev k budapeštianskemu dúhovému festivalu.
„Pri príležitosti 28. ročníka Budapeštianskeho festivalu hrdosti vyjadrujeme my, nižšie podpísané veľvyslanectvá a kultúrne inštitúty, plnú podporu členom komunity LGBTQI+ v Maďarsku,“ píše sa v spoločnej správe, ktorú diplomati a spolky uverejnili v piatok 14. júla a pod ktorú sa Hamžík podpísal.
V spoločnom vyjadrení uviedli, že ich znepokojujú právne predpisy a politická rétorika, a to aj v Maďarsku, ktoré prispievajú k stigmatizácii tejto komunity. Nie je jasné, aké diskriminujúce zákony majú diplomati na mysli.
V Maďarsku totiž od 1. januára 2009 môžu homosexuálne páry uzatvárať registrované partnerstvá. Ústava súčasne definuje manželstvo ako vzťah muža a ženy, podobne ako na Slovensku. Veľvyslanca Hamžíka teda znepokojuje stav, ktorý je liberálnejší ako ten na Slovensku.
standard.sk
Na fotografii Premiér Ľudovít Ódor a minister zahraničných vecí Miroslav Wlachovský.
Foto: Pavel Neubauer