Bývalá vláda Ľudovíta Ódora svojim prístupom k rodinám dokazovala, že sú v tabuľke priorít na poslednom mieste a efektívnu prorodinnú politiku vníma iba ako „zvýšený nárok na štátny rozpočet“.
Dôkazom toho je iniciatíva rezortu financií zrušiť zákon o stavebnom sporení, ktorý je svojim zameraním férový a adresný. Pomáha rodinám, manželom s deťmi, žijúcich v jednej domácnosti, teda tisíckam bežných rodín zabezpečiť si dostupné bývanie či zveľaďovať ho.
Nateraz nastavené podmienky stavebného sporenia, ktoré by mali začať platiť od januára 2024 zabezpečujú, že štátna prémia bude dostupnejšia práve pre rodiny s deťmi a stavebné sporenie pomôže práve skupine obyvateľov, ktorá to najviac potrebuje. Zákon z dielne poslancov OĽaNO a Kresťanskej únie schválil parlament pred pár mesiacmi.
Bývalý poverený minister financií Horváth považoval tzv. rodinné stavebné sporenie za záťaž pre štátny rozpočet. Vláde v krajine, v ktorej sa k novému bývaniu dostaneme najťažšie spomedzi 27 európskych krajín a na kúpu bytu s rozlohou zhruba 70 m2 potrebujeme priemere až 14 hrubých ročných platov – sa nepáčili opatrenia, ktoré by reálne pomohli tento trend zvrátiť.
„Vyzývam novú vládu Róberta Fica, aby stiahla návrh novely zákona o stavebnom sporení, ktorý diskriminuje rodiny z legislatívneho procesu. Rodina je základ národa a štátu a štát má povinnosť rodiny podporovať“, hovorí predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská.
Čo prekážalo bývalej vláde?
- Polovičná suma, ktorú je potrebné nasporiť na získanie plnej 70-eurovej ročnej štátnej prémie,
- 50% zľava z poplatkov pre rodinných sporiteľov počas prvého roka odo dňa poskytnutia prémie,
- zmena výpočtu maximálneho príjmu pre zachovanie nároku na prémiu – strop ročného príjmu sa nebude počítať po jednotlivcoch, ale spoločne za celú domácnosť.
Podporujeme Inštitút moderného spotrebiteľa a jeho petíciu za zachovanie schválenej novej stavebného zákona.