Čo je viac: 800 zlotých alebo 200 eur?

25. júl 2023

V roku 2017 som s kolegami navštívil Poľsko. Stretli sme sa v Osvienčime s vtedajšou poľskou premiérkou Beatou Szydłovou, ktorá je rodáčkou z tohto mesta. S tichou závisťou sme sa vypytovali na vtedy len nedávno prijatý prorodinný program poľskej vlády Rodina 500 plus. V rámci tohto programu mali rodiny s nezaopatrenými deťmi nárok na príspevok na starostlivosť o dieťa vo výške 500 zlotých na dieťa do 18 rokov bez ohľadu na príjem rodiny. Tých 500 zlotých bolo podľa vtedajšieho kurzu zhruba 110 eur.

Píše Richard Vašečka

Pani premiérka nám hovorila o viacdetnej rodine z ich mesta. Matka bola doma so siedmimi deťmi, ktoré boli veľmi nadané – ako športovci, umelci, študenti – a otec sa zo všetkých síl snažil zarobiť na živobytie. Miestna komunita a predovšetkým bratia františkáni sa snažili tejto rodine pravidelne pomáhať. Po schválení programu Rodina 500 plus jedného dňa matka zaklopala na dvere kláštora. Prišla poďakovať za všetku doterajšiu pomoc: „Ďakujeme, ale môžete teraz pomáhať niekomu inému, kto to potrebuje. My sme dostali od štátu takú pomoc, že nám to stačí.“

S kolegami sme si hovorili: „Keby sme niečo také mali na Slovensku!“ Zdalo sa nám to však ako fantazmagória. U nás sme v tom čase mali tretiu vládu tzv. sociálnych demokratov a detské prídavky spolu s daňovým bonusom boli vo výške necelých 45 eur.

Týchto tzv. sociálnych demokratov sme však našťastie vo voľbách v roku 2020 porazili, a tak sme napriek extrémne ťažkej situácii mohli uskutočniť doslova prorodinnú revolúciu.

V rokoch 2012 až 2020, keď boli pri moci Robert Fico a Peter Pellegrini, keď bola stabilná ekonomická i medzinárodná situácia, tak sa detské prídavky či bonus zvyšovali o smiešne percentá, doslova o centy.

Pamätám si úplne presne, ako sa mi počas jedného večerného zasadnutia poslaneckého klubu prihovoril Igor Matovič a opýtal sa ma: „Čo by si povedal, keby sme zdvihli podporu na jedno dieťa až na 200 eur?“ Bol som prekvapený a odpovedal som: „Budem to podporovať, samozrejme, všetkými desiatimi. Máte to ale zrátané na ministerstve financií?“ Igor mi povedal, že to prerátali a že budú o tom rokovať s koaličnými partnermi. Za ľudí a Sme rodina s tým problém nemali a boli za. Odpor kládla len SaS. Tá tak nepochopiteľne brojila proti podpore rodín s deťmi, že kvôli tomu opustila vládu a nakoniec ju spolu so smerákmi a kotlebovcami položila.

Mimochodom, veľmi podobnú otázku, akú som položil Igorovi Matovičovi – či to majú na ministerstve financií zrátané – sme položili v roku 2017 aj poľskej premiérke. Ona odpovedala: „Púšťali sme sa do toho s malou dušičkou, ale máme šikovného ministra financií, a tak to funguje.“ Tým ministrom bol Mateusz Morawiecki, dnešný poľský premiér.

V uplynulých dňoch som navštívil Poľsko opäť. A zistil som, že poľská vláda sa chystá zvýšiť podporu jedného dieťaťa z 500 na 800 zlotých! Prekonajú Slovensko?

Počítajme spolu: Aktuálny kurz euro zlotý je 1 ku 4,45. Takže ak vydelíme 800 hodnotou tohto kurzu, teda 4,45, dostaneme číslo… 179,77. Výška podpory na jedno dieťa je aj po výraznom zvýšení stále o 20 eur nižšia ako na Slovensku. Ak rodina v Poľsku dostane na jedno dieťa v prepočte zhruba 180 eur, na Slovensku je to až 200 eur!

Som hrdý na to, čo sme urobili pre rodinu. Slovensko je lídrom v podpore rodín s deťmi v celej Európe!

Spojme sa!

    [feed_them_social cpt_id=3281]

    Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

    Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
    ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov