TS: Vo svete i na Slovensku sa šíri nenávisť – jej terčom sú kresťania

29. jan 2020

Ničenie kostolov, vraždy kňazov, rehoľníkov či bežných veriacich preto, že sú kresťanmi. Dnes sú toto „bežné“ udalosti. „Kresťania sa stali najprenasledovanejšou skupinou na svete. Podľa správy britskej vlády publikovanej v roku 2019 až 80% všetkých obmedzení náboženskej slobody sa týka kresťanov.“ hovorí Branislav Škripek, člen vedenia Kresťanskej únie.

Sýria, Irak, Severná Kórea a mnoho iných štátov – to všetko sú miesto, kde sú kresťania pre svoju vieru, pre svoje presvedčenie vraždení, utláčaní, prenasledovaní.

V týchto dňoch si pripomíname hrôzy, ktoré sa stali v Osvienčime či iných „táboroch smrti“. Pri tom všetko nesmieme zabudnúť na to, prečo k tomu došlo – na antisemitizmus.  Zároveň sa z toho máme poučiť a dôrazne sa postaviť nielen proti antisemitizmu samému, ale aj proti ďalším obludným zlám dneška. „Tak ako sa zjednocujeme v boji proti antisemitizmu, sa musíme spoločne postaviť proti rastu nenávisti voči kresťanom.“  zdôrazňuje Anna Záborská, predsedníčka Kresťanskej únie.

Ak nikto nespochybňuje to, že antisemitizmus je hrozba a žiada si osobitný prístup štátu, tak nikto nemôže zľahčovať prenasledovanie kresťanov a dôvody, ktoré k nemu vedú. V oboch prípadoch to platí nielen na skutky, ale aj na slová a to hlavne v médiách a na sociálnych sieťach. 

Protináboženská nenávisť rastie aj na Slovensku. Fyzické napadnutie dominikánov vo Zvolene obnažilo narastajúci a málo povšimnutý problém protikresťanskej nenávisti na Slovensku.

Len pár ilustračných prípadov  protikresťanskej neznášanlivosti v posledných rokoch: 

  • zničené kresťanské náhrobky v Krompachoch, Likavke
  • odpílený kríž na Kope, v Stankovanoch, v Černovej
  • odpílený misijný kríž v Dolnom Kubíne 
  • znesvätený evanjelický kostol a vylomený kríž nad oltárom v Michalovciach 
  • znesvätenie kostola a eucharistie v Oravskom Podzámku 
  • podpálený kostol v Považskej Bystrici 
  • zničený dvestoročný kríž na Šurianskej ceste v Nových Zámkoch

a ďalšie.

Tu je dôležité poukázať aj na ďalšie skutočnosti:  o týchto prípadoch obvykle hlavné médiá neinformujú. Dá sa o nich skôr dozvedieť z bulváru. Na druhej strane sme v médiách často svedkami hrubého urážania náboženstva alebo náboženstvom motivovaných prejavov. Nálepkovanie kresťanov ako „bigotných chudier“, „fanatikov fašistického katolicizmu“ sa stalo bežnou praxou v mnohých médiách. To všetko v atmosfére volania po slušnosti.

„Kresťanská únia nechce obmedzovanie slobody prejavu. Chce slušnosť v politike aj mimo nej. Zároveň vyzýva orgány činné v trestnom konaní, aby konali svoju povinnosť aj v prípade nenávistných prejavov voči kresťanom v médiách.“ dodal Richard Vašečka, člen vedenia Kresťanskej únie a poslanec NR SR. Zhrubnutá verejná debata, kde urážky sa stali bežnou praxou vedie k fyzickým útokom. Sme svedkami toho, že na Slovensku rastie počet i závažnosť útokov na kresťanov. Vyzývame všetkých, progresívcov i kotlebovcov, aby nezneužívali kresťanstvo pre svoje politické ciele a svojím konaním prispeli k zmierneniu rozdelenia spoločnosti a utlmeniu vášní.

Zároveň považujeme pomoc prenasledovaným kresťanom za svoju prioritu. Navrhujeme zriadenie splnomocnenca vlády pre náboženskú slobodu a pomoc trpiacim kresťanom vo svete. Jeho úlohou by bolo monitorovanie situácie na Slovensku a vo svete a konkrétna pomoc trpiacim kresťanom vo svete. Na túto oblasť by bolo v rámci štátneho rozpočtu vyčlenená samostatný obnos peňazí.

Spojme sa!

    [feed_them_social cpt_id=3281]

    Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

    Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
    ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov