Slovenská europoslankyňa Anna Záborská sa obrátila na Európsku komisiu s písomnou otázkou, v ktorej požiadala o preskúmanie zákonnosti častých kontrol rakúskej polície zameraných na slovenské autobusy.
„Ak máme pocit, že niektorý európsky štát nedodržiava spoločné pravidlá, treba to nahlas povedať, aj vtedy, keď je to náš dobrý sused. Nevidím rozdiel medzi hraničnou kontrolou, ktorá je v schengenskom priestore zakázaná, a systematickou kontrolou slovenských autobusov na vyhradenom kontrolnom stanovišti vzdialenom len 20 km od slovensko-rakúskych hraníc. Mám podozrenie, že Rakúsko týmto kontrolami obchádza schengenské pravidlá,“ uviedla Záborská.
Podľa rozsudku Súdneho dvora EÚ nesmú mať pravidlá, ktoré členský štát prijme na praktické vykonávanie prihraničných kontrol, účinok rovnocenný hraničným kontrolám. Niektorí autobusoví dopravcovia však na základe vlastných skúseností odhadujú, že rakúska polícia skontroluje až dve tretiny autobusov zo Slovenska.
„Spýtala som sa Európskej komisie, či postup rakúskych orgánov nie je v podstate podobný hraničným kontrolám. Zároveň som Komisiu požiadala, aby oznámila, aké kroky urobí na zabezpečenie dodržiavania schengenských pravidiel tými členskými štátmi, ktoré zavádzajú takéto svojvoľné policajné opatrenia,“ potvrdila slovenská europoslankyňa.
Sprísnené kontroly slovenských autobusov aj osobných vozidiel zaviedlo Rakúsko ešte v roku 2017 v reakcii na utečeneckú krízu. Kríza medzitým skončila, ale kontroly v prihraničnej oblasti pokračujú ďalej.