Milióny pre mládež

16. júl 2023

V jeden februárový piatok v roku 2021 som (konečne) dostal termín na stretnutie na ministerstve financií o 19. hodine. Možno sa vám to zdá čudné. V piatok o siedmej večer? Mne nie. Keď vám o niečo ide, na taký detail nehľadíte.

Píše Richard Vašečka

Stretol som sa tam s dvoma Edami. Jeden Edo bol vtedy šéfom toho ministerstva a druhý Edo bol riaditeľom najväčšej mládežníckej organizácie na Slovensku. Predmetom rokovania bolo dofinancovanie práce s mládežou. Ako predseda parlamentného výboru, ktorý vo svojom názve nesie aj slovo mládež – Výbor NR SR pre vzdelávanie, vedu, mládež a šport –, aj ako dlhoročný aktivista v tejto oblasti som apeloval na ministra financií, aby tieto financie poskytol. Z pohľadu štátneho rozpočtu to boli len drobné, ale asi najlepšie investované verejné financie – do overenej systematickej práce s mládežou, ktorá bola pandémiou veľmi silne zasiahnutá.

Ľuďom z mládežníckych organizácií – patria sem napríklad skauti, Domka, eRko, ZKSM, SEM, Úsmev ako dar – som nesmierne vďačný za ich dlhoročnú službu, ktorú robia takmer zadarmo a oveľa efektívnejšie ako štát.

Preto som veľmi rád, že sa mi podarilo uspieť. A to nielen v roku 2021, ale aj počas nasledujúcich rokov 2022 a 2023. Milióny pre mládežnícke organizácie, ktorými sme aspoň dorovnali to, čo im chýbalo, pokladám za jeden z najväčších úspechov v mojej práci poslanca a predsedu školského výboru.

V rámci školského výboru som zriadil úplne novú Komisiu pre študentov a mládež, na ktorej sme sa pravidelne schádzali so zástupcami Aliancie stredoškolákov, Študentskej rady vysokých škôl a Rady mládeže Slovenska. Takéto niečo v slovenskom parlamente ešte nebolo. O to viac ma teší, že sa nám to podarilo v tomto volebnom období. Študentov a mládež treba počúvať; treba im dať priestor participovať aj na fungovaní štátu.

Za mládež som intenzívne loboval u každého z troch ministrov školstva – u Gröhlinga, u Horeckého i u Bútoru. Bohužiaľ, napriek ich deklarovanej ochote financovanie práce s mládežou opakovane viazlo. Najväčším problémom – a to aj počas tohto obdobia – je veľmi neskoré vyplácanie už schválených peňazí pre konkrétne mládežnícke organizácie. Nie je možné, aby financie určené na celoročnú prácu nemali ešte ani v júli!

Takýto prístup ministerstva školstva je likvidačný a paralyzuje to napríklad letné tábory, ktoré u mnohých z nich tvoria kľúčovú časť ich práce a zároveň sú obrovskou pomocou pre rodičov s deťmi, ktorí sú v lete zamestnaní.

Nerád sa zastrájam a sľubujem, ale dostatočné a včasné financovanie práce s mládežou bude jednou z hlavných programových priorít Kresťanskej únie aj v nasledujúcom volebnom období. Budeme nekompromisne žiadať, aby sa táto podpora dostala vyslovene a veľmi konkrétne do programového vyhlásenia vlády a nebudeme ochotní podporovať priority iných strán, pokiaľ sa tak nebude diať.

Systematická a overená práca s mládežou je najlepšou prevenciou proti negatívam dnešnej doby a zároveň najlepšou investíciou do budúcnosti Slovenska.

standard.sk/Hyde park, foto: NR SR

Spojme sa!

    [feed_them_social cpt_id=3281]

    Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

    Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
    ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov