Rodina, kresťanské hodnoty a spravodlivosť sa posúvajú z okraja do stredu záujmu politikov

30. apr 2020

Vyslovením dôvery vláde sa podpora a ochrana rodiny, ocenenie neplatenej práce matiek v rodinách či osobitná starostlivosť o dôstojný život seniorov, zdravotne znevýhodnených a sociálne slabých ľudí dostáva z periférie záujmu politikov  do centra pozornosti vládnych politík. Takto vníma význam dnes schváleného vládneho dokumentu pätica poslancov OĽaNO – Kresťanská únia (KÚ). Programové vyhlásenie vlády (PVV) Igora Matoviča po prvýkrát obsahuje i zmienku o nenarodených deťoch a jasné odmietnutie eutanázie. Poslanci KÚ rovnako oceňujú PVV z pohľadu boja proti korupcii a očisty justície, ako kľúčové ciele vlády a zákonodarcov v mene dosiahnutia spravodlivosti pre všetkých občanov SR.

Podľa slov líderky KÚ Anny Záborskej je prijatý vládny dokument, v ktorom rodinná politika a ochrana života patria medzi priority zákonodarcov, úspechom pre kresťanov na Slovensku. Vláda sa tak, okrem iného, zaväzuje podporovať rodiny s deťmi, nastaviť vhodné prostredie pre rodinné podnikanie, zastaviť podporu potratov pri matkách vo veku nad 40 rokov, poskytovať ženám 200-eurový finančný príspevok od 4. mesiaca tehotenstva či vytvoriť pozíciu vládneho splnomocnenca na ochranu slobody náboženstva. 

„Chceme dobré zákony pre podporu rodiny, jej života vo vnútri i fungovania navonok,  v spoločnosti“


„V rámci klubu OĽaNO začíname pracovať na napĺňaní tém a cieľov, ktorými sme pred pár týždňami oslovili verejnosť a vo voľbách dostali dôveru. V Kresťanskej únii sme presvedčení, že každý zákon by mal zohľadňovať reálny dopad na rodinu. Práve s dôrazom na ňu, na jej fungovanie je potrebné už pri tvorbe samotných legislatívnych zmien zapojiť do ich tvorby nielen poslancov naprieč politickým spektrom, ale i odborníkov z daných oblastí, aby zmeny, ktoré nastanú, pomohli rodinám, komunitám citeľne skvalitniť ich život. Pri tvorbe zákonov budeme nachádzať kompromisy, nie rozdeľovať. Chceme dobré zákony pre podporu rodiny, jej života vo vnútri i fungovania navonok, v spoločnosti“ dodáva A. Záborská.

Kresťania v parlamente

Kresťanská únia je v Národnej rade SR zastúpená piatimi poslancami, ktorí do februárových volieb išli na spoločnej kandidátke OĽaNO, NOVA, Kresťanská únia, Zmena zdola. Okrem bývalej poslankyne NR SR a poslankyne EP Anny Záborskej a v politike ostrieľaného Richarda Vašečku má KÚ zastúpenie v pléne aj v osobe Kataríny Hatrákovej, Radovana Marcinčina a Jána Szöllösa.


Okrem rodinnej politiky sa chce KÚ venovať predovšetkým vzdelávaniu a rozvoju školstva, pričom poslanec Richard Vašečka predsedá Výboru NR SR pre školstvo. Katarína Hatráková, skúsená psychologička, sa bude zameriavať aj na oblasť sociálno-právnej ochrany detí a seniorov. Rómska problematika je vlastná Radovanovi Marcinčinovi, ktorý doposiaľ pôsobil ako učiteľ náboženstva a etiky v triedach s prevažne rómskymi deťmi. Ján Szöllös, vedecký pracovník na SAV, je spojený s témami ako verejná správa, územná samospráva a ochrana životného prostredia.

www.krestanskaunia.sk

Spojme sa!

Politická strana Kresťanská únia sa 27.05.2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

image001

Objednávateľ: Kresťanská únia, Zámocká 30, 811 01 Bratislava, IČO: 31794319
Dodávateľ: bere.to s.r.o., Ludrová 360, 034 71 Ludrová, IČO: 50296825


ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov