“Rišo Vašečka je jedným z nás a má našu dôveru”

31. máj 2023

V Cirkvi na Slovensku je živý fenomén kresťanských spoločenstiev, ktoré dávno už nereprezentujú len mladých, ale čoraz viac aj rodiny s deťmi a vôbec všetky vekové skupiny. Ich dosah a služba sa zďaleka neobmedzujú len na náboženskú oblasť, ale usilujú sa byť soľou a kvasom v spoločnosti.

Preto niet divu, že v duchu slov sv. Jána Pavla II. i súčasného pápeža Františka, sa ich zástupcovia angažujú v spoločnosti aj v politike. Pôsobia po celom Slovensku a tie najväčšie z nich majú stovky členov. Sú pevnou súčasťou miestnej cirkvi. Majú medzi sebou veľmi dobré vzťahy, intenzívne spolupracujú a ich predstavitelia sa pravidelne stretávajú.

Pýtali sme sa lídrov najväčších katolíckych spoločenstiev, ku komu v súčasnej politike majú najbližšie.

Pavol Strežo (spoločenstvo Novej evanjelizácie, Dolný Kubín): Keď sme v roku 2012 dostali ako spoločenstvá ponuku dať na kandidátku svojho zástupcu, vybrali sme Riša. Neľutujeme to – dodnes s nami zostal v úzkom bratskom vzťahu, pravidelne sa stretávame ako priatelia a lídri. Jeho charakter a hodnoty sa ani po rokoch v politike nezmenili a je stále „normálny“. To čo si veľmi vážim je, že nerozmýšľa o sebe a svojich ambíciách niečo veľké dosiahnuť, ale o tom, ako slúžiť ľuďom a pomôcť Slovensku. Vyrástol z neho skúsený a zrelý politik.

Juraj Ďurnek (spoločenstvo PIAR, Prievidza): Veľmi oceňujem výbornú spoluprácu s Rišom Vašečkom v oblasti školstva. Ako predseda školského výboru s nami intenzívne komunikoval a pracoval na tom, aby sa naše pripomienky dostali do zákonov. Jednoznačným úspechom je zrovnoprávnenie cirkevných škôl. Veľmi pomohol aj našim organizáciám pracujúcim s mládežou. Každý rok intenzívne a úspešne rokoval s ministrami školstva a financií, aby nám pomohol dofinancovať prácu s mládežou.

Mário Tomášik (spoločenstvo Martindom, Bratislava): Rišo Vašečka je počas celého jeho pôsobenia v politike verný spoločenstvám, čo je veľmi vzácne. Som veľmi rád, že sa stal nielen skúseným politikom, ktorému sa darí presadiť veci, ale v prvom rade je stále našim bratom a je verný kresťanským hodnotám, aj keď to nie je vždy populárne.

Peter Štupák (spoločenstvo Maranatha, Prešov): S Rišom sa mi spájajú začiatky nášho spoločenstva v Prešove, keď tu pôsobil počas svojho vysokoškolského štúdia. Oceňujem, že ako náš zástupca v parlamente sa s nami pravidelne stretáva a ochotne s nami komunikuje. Veľmi sa mi páči, že sa vždy snažil pripraviť a priviesť do politiky ďalších schopných ľudí z kresťanského prostredia. Svedectvom o jeho dobrej práci je aj neustále sa zvyšujúca podpora voličov a dôležité posty v Národnej rade, ktoré mu jeho kolegovia zverili – predseda výboru či predseda poslaneckého klubu.

Gabriel Fidrík (spoločenstvo pri Katolíckej univerzite, Ružomberok): Rišo Vašečka veľmi dobre rozumie cirkevnému prostrediu i kresťanskej náuke. A to nielen teoreticky, ale najmä prakticky. Je široko rozhľadený, má solídne teologické a pedagogické vzdelanie. Predovšetkým je to ale priateľ, s ktorým sme za tie roky spoločne slúžili mnohým ľuďom na mnohých akciách. Je úprimný a transparentný. Na nič sa nehrá. A taký je aj v politike. Richard Vašečka je síce jeden z lídrov katolíckych spoločenstiev, ale má veľmi dobré ekumenické vzťahy aj s bratmi a sestrami z iných kresťanských cirkvi. Jedným z nich je aj dlhoročný predstaviteľ Mládeže pre Krista, festivalu Campfest a skupiny Timothy, 

Marián Lipovský: Riša Vašečku poznám už mnoho rokov nielen z mnohých spoločných kresťanských akcií, na ktorých sme spolupracovali, ale aj osobne. Je priateľ a chlap, na ktorého sa dá spoľahnúť, s jasným cieľom slúžiť ľuďom na Slovensku. Je neformálny a priamy, profesionálne a ľudsky veľmi vzácny človek. Dáva úctu druhým a zároveň vie stáť za svojím názorom a bojovať za dobrú vec a zdravý rozum odborným spôsobom.

Spojme sa!

    [feed_them_social cpt_id=3281]

    Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

    Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
    ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov