Vláda chce zarezať rodičovský dôchodok

07. nov 2023

SMERÁCKA VLÁDA CHCE ZABIŤ DVE MUCHY JEDNOU RANOU. ZAREZAŤ RODIČOVSKÝ DÔCHODOK I PODPORU MIMOVLÁDOK

Nová vláda hľadá na sloje sľuby peniaze naozaj originálne. Radikálnym rezom chce zrušiť rodičovské dôchodky a zalepiť ústa ľuďom, ktorí vychovávali svoje deti a tie im chcú prispievať na dôstojný život. Tou nálepkou ma byť prispevok v podobe 2% z daní. Týmto premysleným ťahom znížia rodičom rodičovský dôchodok o vyše 90 %. V niektorých prípadoch rodičom príde na účet mesačne suma akurát „na kávu“. A to doslova.

Minister Tomáš navrhuje, aby sa deti rozhodli, kde či komu poputujú 2% percentá z dane z príjmu. Rodičom? Mimovládkam? Alebo na „krúžkovné“ pre deti? Toto považujeme za vrchol arogancie a neschopnosti vnímať hodnoty v spoločnosti.

Je poďakovanie rodičom za ich oddanosť a obete porovnateľné s podporou neziskoviek alebo s krúžkovným? Nie, je to miešanie hrušiek s jablkami a strata zmyslu pre hierarchiu hodnôt.

Čo bude „nový model“ znamenať v praxi?

Ak zarábate napríklad 1000 eur v hrubom, pri terajšom nastavení rodičovského dôchodku by ste rodičom prispeli počas budúceho roka sumou 180 eur, čiže 15 eurami mesačne. Ak by ste však venovali 2% z vašich daní rodičom, dostali by od vás za rok nie 180, ale 18 eur. To predstavuje 1,5 eura mesačne, čo je suma, za ktorú si niekde nekúpite ani kávu. (Príklad výpočtu uvádza agentúra Sita.)

Cieľom plánovanej rošády smeráckej vlády nie je ponechať výraznú a spravodlivú pomoc rodičom od ich vlastných detí, ale nahrabať peniaze na svoje predvolebné sľuby. Získala by peniaze na časť zvýšenia trinástych dôchodkov, rodičovský dôchodok by sa výrazne znížil. Úplnému zrušeniu samotného rodičovského dôchodku rezortu našťastie bráni fakt, že tento inštitút je zakotvený v Ústave SR.

Spojme sa!

    [feed_them_social cpt_id=3281]

    Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

    Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
    ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov