Vláda vypočula progresívny hlas a zrušila rodinné stavebné sporenie

05. dec 2023

Rodiny s deťmi minister Erik Tomáš odstavil na druhú koľaj a zbúral dostupné bývanie skôr, ako sa doň nasťahujú. Vláda totiž odsúhlasila zrušenie tzv. rodinného stavebného sporenia, ktoré malo začať platiť už 1. januára 2024. Z legislatívy vypúšťa pojem „domácnosť“, ktorú tvoria manžel, manželka a ich deti. V kontexte demografického vývoja, kedy sa u nás za desať rokov narodilo takmer o tretinu menej detí a klesajúci trend sa prehlbuje, Kresťanská únia považuje kroky vlády za nepochopiteľné a protirodinné. 

„Vyzývali sme novú vládu, aby stiahla návrh novely zákona o stavebnom sporení. Žiaľ, vláda Róberta Fica pokračuje vo svojom protirodinnom kurze. Rodina je základ národa a štátu a štát má povinnosť rodiny podporovať. Namiesto toho vláda vypočula progresívne hlasy a rodinné stavebné sporenie navrhla zrušiť. Argument, že stavebný sporiteľ, ktorý je členom domácnosti, teda manžel alebo manželka, je oproti sporiteľovi, ktorý nie je členom domácnosti, neprimerane zvýhodnený považujem za prejav arogancie a ľahostajnosti k tým, ktorí vychovávajú deti, budujú pre bezpečné rodinné zázemie a podstatnou mierou sa podieľajú nielen na rozvoji ekonomiky ale i celej spoločnosti,“ hovorí predsedníčka Kresťanskej únie Anna Záborská.

Stavebné sporenie v mnohých krajinách doposiaľ umožnilo priebežný rast životnej úrovne bez ohľadu na kolísanie ekonomiky, výkyvov finančných trhov a úrokov hypoték. 

„Aj na Slovensku využila stavebné sporenie zhruba polovica obyvateľov, v súčasnosti si sporí alebo spláca približne 600-tisíc občanov. Je potrebné zdôrazniť, že táto forma financovania bývania významne pomáha rodinám v regiónoch. A to najmä v čase, keď sú hypotekárne úvery čoraz menej dostupné a stavebné spojenie sa stáva ešte dôležitejším nástrojom na získanie nového bývania,“ vysvetlil Richard Vašečka, poslanec a podpredseda Kresťanskej únie.

Na zvýhodnenie manželských párov s deťmi sú dobré dôvody. Stabilné a prosperujúce rodiny znamenajú prosperujúce Slovensko. Cieľom stavebného sporenia je pomôcť s často najväčším problémom slovenských rodín – zaistením primeraného bývania. Podľa európskych štatistík je pre nás najťažšie spomedzi 27 európskych krajín dostať sa k novému bývaniu. Na kúpu bytu s výmerou 70 m2 potrebuje Slovák v priemere 14 hrubých ročných platov. Mnohé rodiny preto stále žijú v jednom byte s rodičmi, súrodencami alebo inými ľuďmi, čo má negatívne dopady na ich vzťahy, vývoj, výchovu detí a aj demografiu.

„Demografická situácia je na Slovensku katastrofálna. Pôrodnosť poklesla medzi rokmi 2011 a 2022 o 26%, teda z 30 500 na 22 507. Musíme urobiť všetko preto, aby sme tento trend zvrátili. Problém je, že vláda Róberta Fica ide presne opačným smerom a na rodiny a deti systematicky zabúda,“ doplnila Anna Záborská.

Nateraz nastavené podmienky stavebného sporenia, ktoré by mali začať platiť od januára 2024 zabezpečujú, že štátna prémia bude dostupnejšia práve pre rodiny s deťmi a stavebné sporenie pomôže práve skupine obyvateľov, ktorá to najviac potrebuje. 

Čo prekáža vláde?

 • Polovičná suma, ktorú je potrebné nasporiť na získanie plnej 70-eurovej ročnej štátnej prémie,
 • 50% zľava z poplatkov pre rodinných sporiteľov počas prvého roka odo dňa poskytnutia prémie, 
 • zmena výpočtu maximálneho príjmu pre zachovanie nároku na prémiu – strop ročného príjmu sa nebude počítať po jednotlivcoch, ale spoločne za celú domácnosť.

Spojme sa!

  [feed_them_social cpt_id=3281]

  Politická strana Kresťanská únia sa 27. 5. 2019 stala členskou stranou medzinárodnej politickej strany EUROPEAN CHRISTIAN POLITICAL MOVEMENT (EURÓPSKE KRESŤANSKÉ POLITICKÉ HNUTIE), ktoré pôsobí aj na pôde Európskeho parlamentu. Prečítajte si víziu ECPM

  Kresťanská únia, Záhradná 267/26, 972 01 Bojnice, IČO: 31794319
  ⓒ Kresťanská únia 2019 | Ochrana osobných údajov